Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dacă am indemnizație pentru persoana cu handicap ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dacă am indemnizație pentru persoana cu handicap locomotor ...

Dacă am indemnizație pentru persoana cu handicap locomotor grav ,complementara si pensie de urmaș,pot sa-mi fac pensie de invaliditate -având amputatie membru inferior drept în totalitate (fără posibilitate de protezare),diabet zaharat tip 2 și anus împotriva naturii? Care din veniturile din cele enumerate mai sus for fi tăiate/oprite ?
Trebuie sa alegeti o singura pensie.
-Cea de urmas, sau
-Pensia proprie de invaliditate.
Numai să fiți atent, că pensia de boală s-ar putea să fie mai mică ca cea de urmaș, dacă n-aveți mulți ani munciți, și să nu ieșți în pierdere.