Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. O rudă a mea a decedat de 3 ani, iar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. O rudă a mea a decedat de 3 ani, iar concubinul ...

Bună ziua. O rudă a mea a decedat de 3 ani, iar concubinul a trecut casa (decedatului) la rol la primărie pe numele său. Este legal acest lucru, din moment ce nu este moștenitor? Care ar fi motivele pentru care cineva ar face asa ceva? Ce urmărește? Vă mulțumesc!
Sunteti sigura ca acel concubin nu avea si acte civile cu ruda dumneavoastra care sa-i permita sa devina mostenitor legal ca vaduv? Altfel nu e se poate ca un concubin(a) sa aiba drept de proprietate de la un defunct, decat daca prin testament olograf in mod deosebit defunctul a decis ca aceea persoana sa devina mostenitor legal. Fara un document de mostenire/cumparare/testament care sa duca la emiterea unui certificat de mostenitor nu poti sa treci un imobil in rolul tau la organul fiscal.
Nu are niciun act civil,întrucât am fost la notar și am făcut succesiunea pentru terenurile defunctului, însă casa am lăsat-o pentru un act adițional întrucât concubinul nu ne dă actul de proprietate. Probabil va trebui să-l dăm în judecată. La primărie însă, când am fost, ni s-a adus la cunoștință că rolul a fost trecut pe numele concubinului, iar la presiunile unuia dintre moștenitori, a fost trecut înapoi rolul pe numele defunctului. Nu înțeleg de ce această alba-neagra cu rolul la primărie și care e scopul.

razvan_rzv a scris:

Sunteti sigura ca acel concubin nu avea si acte civile cu ruda dumneavoastra care sa-i permita sa devina mostenitor legal ca vaduv? Altfel nu e se poate ca un concubin(a) sa aiba drept de proprietate de la un defunct, decat daca prin testament olograf in mod deosebit defunctul a decis ca aceea persoana sa devina mostenitor legal. Fara un document de mostenire/cumparare/testament care sa duca la emiterea unui certificat de mostenitor nu poti sa treci un imobil in rolul tau la organul fiscal.