Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Cand m-am angajat am discutat cu sefii mei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Cand m-am angajat am discutat cu sefii mei salariu ...

Buna ziua! Cand m-am angajat am discutat cu sefii mei salariu de 3000 ron net, iar pe cartea de munca, salariu brut real. In luna noiembrie, pe statul meu de salariu, la rubrica rest de plata scrie 3525 lei, iar mie mi s-au dat 3000 ron. Contabila a intrebat de ce suma am facturat, spunand ca daca avem facturi beneficiem de anumite facilitati. Cand am intrebat-o pe sefa mea, ce se intampla cu diferenta pana la suma aflata pe stat mi-a oferit ca motivatie ,,atunci cand salariatul beneficiaza de anumite facilitati din partea firmei, firma nu este obligata sa ii dea cat este pe stat,, .. Acum, din cunostintele mele contabile, stiu ca sum trecuta pe statul de salariu, ca si rest de plata, este suma pe care angajatul trebuie sa o primeasca. Gresesc cu ceva?
cg645087, utilizator
525 lei unde s-au evaporat ? ati semnatpentru 3525 lei ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu, nu am semnat. Statul l-am primit cand eram in concediu. Iar astazi l-am primit si pe cel pe luna decembrie, si culmea, tot 3525 de lei am in rubrica rest de plata.
Daca nu primiti toti banii , nu semnati statul de plata.