avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1330 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Este legal ca statul sa impoziteze ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Este legal ca statul sa impoziteze concediul medical ...

Bună ziua! Este legal ca statul sa impoziteze concediul medical prenatal și postnatal? Dar concediul crestere copil? Va mulțumesc pentru răspunsuri!
Cel mai recent răspuns: ParfyNicoleta , utilizator 19:15, 12 Ianuarie 2024
Indemnizatia CCC nu este impozitata.

O persoana care se afla in concediu de maternitate va suporta urmatoarele contributii sociale obligatorii:
CAS (25%)
CASS (10%)

Indemnizațiile pentru concediile medicale erau taxate până la finalul anului trecut cu 25% pentru contribuțiile la asigurările sociale (CAS) și cu 10% impozit pe venit.

De la 1 ianuarie 2024, la acestea se adaugă alți 10% – contribuția de asigurări sociale de sănătate (CASS).
Este corect acest impozit sau abuziv? Din ce înțeleg eu este un impozit la ceva impozitat deja.



Cornel Vasile a scris:

Indemnizatia CCC nu este impozitata.

O persoana care se afla in concediu de maternitate va suporta urmatoarele contributii sociale obligatorii:
CAS (25%)
CASS (10%)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical si contributia la sanatate va rog frumos spuneti-mi ... cristinamariav cristinamariav Concediu medical si contributia la sanatate Va rog frumos spuneti-mi exista vreo prevedere in legislatie care sa stipuleze ca un angajat care isi ia ... (vezi toată discuția)
Taxe pentru concediu prenatal adrian_huned adrian_huned Ce taxe plateste angajatorul pe timpul concediului prenatal? Multumesc. (vezi toată discuția)
Calcul concediu prenatal si postnatal zbaiceanu zbaiceanu Buna ziua Va rog sa ma ajutati sa-mi clarific urmatoarele probleme: - O viitoare mamica care va naste la sf lunii aprilie 2013 lucreaza in prezent cu carte ... (vezi toată discuția)