Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Este legal ca statul sa impoziteze ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Este legal ca statul sa impoziteze concediul medical ...

Bună ziua! Este legal ca statul sa impoziteze concediul medical prenatal și postnatal? Dar concediul crestere copil? Va mulțumesc pentru răspunsuri!
Indemnizatia CCC nu este impozitata.

O persoana care se afla in concediu de maternitate va suporta urmatoarele contributii sociale obligatorii:
CAS (25%)
CASS (10%)

Indemnizațiile pentru concediile medicale erau taxate până la finalul anului trecut cu 25% pentru contribuțiile la asigurările sociale (CAS) și cu 10% impozit pe venit.

De la 1 ianuarie 2024, la acestea se adaugă alți 10% – contribuția de asigurări sociale de sănătate (CASS).
Este corect acest impozit sau abuziv? Din ce înțeleg eu este un impozit la ceva impozitat deja.

Cornel Vasile a scris:

Indemnizatia CCC nu este impozitata.

O persoana care se afla in concediu de maternitate va suporta urmatoarele contributii sociale obligatorii:
CAS (25%)
CASS (10%)