Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, am 50 de ani și am lucrat 10 ani în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, am 50 de ani și am lucrat 10 ani în grupa 1 de ...

Bună ziua, am 50 de ani și am lucrat 10 ani în grupa 1 de lucru pana în 2001 și în grupa specială pana în prezent,teoretic ar trebui sa ies la pensie la 52 de ani ,intrebarea este ,ce reducere se aplică în acest caz?
Mulțumesc.
Reducerea prevazuta de Legea 360/2023 la art..48 . tabelul 2.

Vârsta standard de pensionare se reduce cu 10 ani.
Reducerea fiind de 10 ani din 65, rezulta - limita de varsta la 55 ani.
Mulțumesc, dar o posibilitate de pensie anticipată?
Eu lucrez de 32 de ani în condiţii grele de munca,interventie si reparații capitale sonde ,am coloana făcută praf și nu prea mai pot să continui pana la 55 de ani.

Cornel Vasile a scris:

Reducerea prevazuta de Legea 360/2023 la art..48 . tabelul 2.

Vârsta standard de pensionare se reduce cu 10 ani.

Nu este posibil asa ceva.
Reducerea este de doar 5 ani, in loc de 10.