avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, am 50 de ani și am lucrat 10 ani în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, am 50 de ani și am lucrat 10 ani în grupa 1 de ...

Bună ziua, am 50 de ani și am lucrat 10 ani în grupa 1 de lucru pana în 2001 și în grupa specială pana în prezent,teoretic ar trebui sa ies la pensie la 52 de ani ,intrebarea este ,ce reducere se aplică în acest caz?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:07, 14 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Reducerea prevazuta de Legea 360/2023 la art..48 . tabelul 2.

Vârsta standard de pensionare se reduce cu 10 ani.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Reducerea fiind de 10 ani din 65, rezulta - limita de varsta la 55 ani.
Mulțumesc, dar o posibilitate de pensie anticipată?
Eu lucrez de 32 de ani în condiţii grele de munca,interventie si reparații capitale sonde ,am coloana făcută praf și nu prea mai pot să continui pana la 55 de ani.

Cornel Vasile a scris:

Reducerea prevazuta de Legea 360/2023 la art..48 . tabelul 2.

Vârsta standard de pensionare se reduce cu 10 ani.

Nu este posibil asa ceva.
Reducerea este de doar 5 ani, in loc de 10.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie alex87 alex87 buna seara :( am 30 ani de munca din care 20 ani si6 luni de grupa1 de munca . dupa legea veche a pensiilor as fi iesit la pensie in ... (vezi toată discuția)
Acordare pensie anticipata corneliunistor corneliunistor A fost corecta acordarea anilor de grupa si reducerea varstei de pensionare ??? ( varsta pensionarii 60 ani, varsta standard de pensionare de 65 de ani, ... (vezi toată discuția)
Se poate iesi la pensie anticipat? ramona_84 ramona_84 Tatal meu are 52 de ani este nascut in 26.02.1960 , lucreaza din 10.02.1979 si are in total 38,5 de ani de munca,deoarece 22 de ani s-a incadrat la grupa a ... (vezi toată discuția)