Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen motivare hotărâre judecătorească Care este ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen motivare hotărâre judecătorească Care este termenul ...

Termen motivare hotărâre judecătorească
Care este termenul legal pentru motivarea hotărârii judecătorești?
Unde pot reclama întârzierea?
Cat de mare este întârzierea? Puteți sesiza Inspecția Judiciară.
hotărârea se redactează și se semnează de membrii completului de judecată și de grefier în termen de cel mult 30 de zile de la data pronunțării, urmând ca, în cazuri temeinic motivate, acest termen să fie prelungit cu câte 30 de zile, de cel mult două ori [art. 426 alin. (5) din Codul de procedură civilă].
Termenele precizate anterior sunt pur teoretice ,în practica 3 4,5 luni au devenit termene absolut normale dar poate dura mult mai mult ,uneori chiar și un an..Puteti începe cu cereri de urgentare,sesizări la conducerea instantei ,la CSM dar adevărul este ca lucrurile se rezolva tot în ritmul lor..