Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Crește pensia de handicap?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Crește pensia de handicap?

Bună seara!
Finul părinților mei, este șchiop. Nu are un picior.
Este încadrat în gradul 2 de handicap.
Știe cineva dacă va crește pensia de handicap acum sau din septembrie?
Nu am auzit nimic, la TV.
Vă mulțumesc!
Nu există pensie de handicap, ci doar indemnizație de handicap.
Pensie pentru invalizi este și se numește pensie de invaliditate, și a crescut deja cu 13,80% acum în ianuarie.

În ce privește indemnizația de handicap, aceasta nu crește începând cu ianuarie 2024.
Pentru 2024 încă nu avem date.
Dapix, utilizator