Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozitul forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozitul forfetar

Daca suspend activitatea societatii pe 3 ani mai plates impozit forfetar?
II si pfa-urile platesc impozitul forfetar?
Ce fac cu marfa care o am in magazin si cu casa de marcat daca suspend activitatea pe 3 ani, cum procedez? Astept raspuns .Va multumesc!
Va raspund la doua dintre intrebarile dvs:
-pe perioada suspendarii activitatii nu se plateste impozit forfetar (minimal) ;
-p.f, a.f., i.i., i.f. NU platesc impozit forfetar(minimal).
1.pe perioada suspendarii activitatii nu se plateste impozit forfetar
2.pfa-ul nu plateste impozit forfetar;
3. pe perioada suspendarii nu mai aveti dreptul de a a efectua operatiuni economice , prin urmare marfa ramane in stoc. , urmand a fii vanduta dupa reluarea activitatii

Firmele isi pot suspenda activitatea pe o perioada de 3 ani o singura data. Pe durata suspendarii se depun bilanturi si se publica la registrul comertului. Prin depunerea declaratiei de mentiuni 010 se suspenda si depunerea declaratiilor care fac parte din vectorul fiscal pe perioada supendarii.
Pe perioada suspendarii nu se datoreaza impozit forfetar.