Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Din ce moment se dispune pensia de intretinere de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Din ce moment se dispune pensia de intretinere de catre instanta?

Am deschis o actiune civila la un dosar de fond in mai 2021 pentru stabilire pensie de intretinere minor si am cerut de la data depunerii actiunii.
In aprilie 2022, dupa aproape 1 an, am pus pe rol o ordonanta presedintiala tot pentru pensie de intretinere, s-a dat titlul executoriu pana la pronuntarea solutiei de la dosarul de la fond, dar nu precizeaza si data de inceput.
In noiembrie 2023 s-a pronuntat solutia la fond, dar s-a dispus plata pensiei de la pronuntare, si nu de la data depunerii actiunii - mai 2021 cum am cerut.
Este corect asa? Cum ramane cu perioada mai 2021- aprilie 2022? Am pierdut aceasta perioada? Sau este preluata de ordonanta presedintiala care este legata de fond?
Rog o parere si eventuale recomandari. Va multumesc!
Dacă sunteți în termen, atacați hotărârea. Altfel, ramaneti doar cu cat ati luat în urma ordonanței și pe mai departe, de la data pronunțării.
De ce a durat 2 ani ca instanta sa se pronunțe pe o amărâta de pensie?
Pentru ca tatal locuieste in strainatate, s-au schimbat 4 judecatori in dosar, paratul a cerut amanari abuzive, greva judecatorilor, etc. interventii...