Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara. Doresc transcrierea certificatului de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara. Doresc transcrierea certificatului de nastere al ...

Buna seara. Doresc transcrierea certificatului de nastere al copilului născut in străinătate. Certificatul de nastere a fost intregistrat prima data cu numele meu de domnișoara. M-am căsătorit in străinătate și am reinregistrat certificatul de nastere unde am luat numele soțului. La momentul transcrierii acestui certificat la consulatul roman am întâmpinat o problema: transcrierea nu se poate face deoarece la momentul nașterii aveam numele de domnișoara iar acum figurez cu numele soțului in noul certificat de nastere.
Autoritățile străine mi-au spus ca nu pot anula și nici rescrie certificatul deoarce totul a fost corect scris la momentul înregistrării. Pe certificatul de nastere străin este menționat numele preluat dar și numele meu anterior de domnișoara.
Între timp am divorțat, și am revenit la numele meu de fată, nu am avut posibilitatea de a transcrie căsătoria și divorțul deoarece au fost probleme cu actele. Din ce am inteles este nevoie de actele fostului soț pt a înscrie căsătoria. Ce opțiuni am pentru a înscrie căsătorie, divorț și pt a face recunoscut certificatul de nastere și de a obține pașaport românesc pentru copil având în vedere ca tatăl este cetățean străin și nu va fi prezent?
Ama0211, utilizator
Nu puteti sa ii faceri pasaport străin?
Si când veniți în tata sa transcrieri actele.
Dacă divortul a avut loc în străinătate, ținând cont ca a fost un divort cu copil minor la mijloc, trebuie sa transcrieti și divortul în România, prin instanta de judecata mai întâi și sa-l inregistrati ulterior la starea civila.
Contactați un avocat și luati procedurile pas cu pas, pentru ca sunt multe etape suprapuse.
Avocat Neagu Elena, Avocat