Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buba ziua! In opinia dv, activitatea de achizitii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buba ziua! In opinia dv, activitatea de achizitii publice se ...

Buna ziua!
In opinia dv, activitatea de achizitii publice se poate desfasura in subordinea Serviciului Financiar Contabilitate?
O baza legala imi puteti oferi?
Multumesc!
buiavasi, utilizator
Regulamentul de Organizare si Functionare al entitatii respective.

NORME METODOLOGICE din 2 iunie 2016 de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziție publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice

ART.2
(1) În vederea realizării achizițiilor publice, autoritatea contractantă înființează în condițiile legii un compartiment intern specializat în domeniul achizițiilor, format, de regulă, din minimum trei persoane, dintre care cel puțin două treimi având studii superioare, precum și specializări în domeniul achizițiilor.

(2) În măsura în care structura organizatorică a autorității contractante nu permite înființarea unui compartiment intern specializat în domeniul achizițiilor distinct, principalele atribuții ale acestuia sunt duse la îndeplinire de una sau, după caz, mai multe persoane din cadrul respectivei autorități contractante, însărcinate în acest sens prin act administrativ al conducătorului autorității contractante.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu asta am intrebat. Avem un astfel de compartiment daca poate fi in subordinea servixiului economic. Aceasta era intrebarea

Cornel Vasile a scris:

Regulamentul de Organizare si Functionare al entitatii respective.

NORME METODOLOGICE din 2 iunie 2016 de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziție publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice

ART.2
(1) În vederea realizării achizițiilor publice, autoritatea contractantă înființează în condițiile legii un compartiment intern specializat în domeniul achizițiilor, format, de regulă, din minimum trei persoane, dintre care cel puțin două treimi având studii superioare, precum și specializări în domeniul achizițiilor.

(2) În măsura în care structura organizatorică a autorității contractante nu permite înființarea unui compartiment intern specializat în domeniul achizițiilor distinct, principalele atribuții ale acestuia sunt duse la îndeplinire de una sau, după caz, mai multe persoane din cadrul respectivei autorități contractante, însărcinate în acest sens prin act administrativ al conducătorului autorității contractante.

Cititi mai bine ce am postat ..credeti ca trebuie sa ne pierdem timpul cu anomaliile din sectorul bugetar ??? ..

Nu scrie in lege ca trebuie sa fie subordinea Serviciului Financiar Contabilitate... numai Regulamentul de Organizare si functionare stabileste ceea ce doriti dvs ..

Ati cerut baza legala ..aceea este.
Multumesc! Nu trebuie sa ma certati, puteati ignora daca va deranjeaza.Va multumesc inca o data!
Nu este vorba de cearta, dar ati raspuns ca si cum as fi scris aiurea in mesajul postat.