Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum sa procedez - medic curant decedat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum sa procedez - medic curant decedat

De 20 de ani ma tratez la un CMI de neuropsihiatrie din Focsani la domnul doctor Mircea Lazarean. Pe data de 8 ianuarie a decedat si nu pot sa mai dau de nimeni la cabinet. Dosarul meu se afla la el in cabinet si contine toate datele despre evolutia bolii mele si ce tratamente am urmat. Acum nu stiu ce sa fac pentru ca la alt psihiatru nu pot sa ma duc nici sa-mi iau reteta pentru ca nu am nici un fel de dovezi de ceea ce sufar. Medicamente mai am putine si nu stiu ce sa fac. Ma puteti ajuta . Cu multumiri Camelia Grosu
De obicei,cand un medic de cabinet decedeaza ,un alt medic preia pacientii.Nu aveti un numar de telefon al asistentei unde sa sunati?Mai apoi,trebuie sa fiti inregistrat cu afectiunea neuropsihiatrica si la medicul de familie.Trebuie sa aiba istoricul bolilor dvs..Luati legatura cu acesta.Va poate da trimitere la un alt medic.
Era CMI si el imi facea si dadea retetele. Nu aveam treaba cu medicul de familie.
Ca nu ati avut treaba cu medicul de familie este vina dvs.In mod normal trebuia sa duceti o scrisoare medicala medicului de familie.Eu am diabet si merg ca si dvs. la un medic specialist care imi elibereaza reteta medicala,dar o data pe an imi da o scrisoare medicala catre medicul meu de familie.Medicul de familie trebuie sa aiba tot istoricul dvs. medical.Trebuie sa aiba cunostinta de toate afectiunile de care suferiti si interventiile care vi se fac.De aceea se si numeste medic de familie.Daca ar fi fost informat,acum ati fi avut cum sa va solutionati problema.
Mergeti totusi la medicul de familie,ii expuneti situatia si poate va ajuta cumva.
Nu mi-a dat niciodata scrisoare medicala in toti acesti ani.