avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sporuri si prime in noua lege a pensiilor.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sporuri si prime in noua lege a pensiilor.

Sunt pensionata din februarie 2020.
La dosarul de pensionare am depus o adeverinta primita de la angajator, care cuprinde:
- sporurile acordate pana la data de 1.04.2001 (de vechime si de confidentialitate),
- premiilele si stimulente anuale pana in 2010.
In adeverinta se mentioneaza ca in toata perioada angajatorul a virat CAS pentru aceste sporuri si venituri, iar pentru perioada pana la 1.04.2001 a virat si contributia pentru pensia suplimentara.
Din calculul punctajului anual pentru stabilirea pensiei nu pot sa imi dau seama daca s-a tinut cont de aceste venituri si sporuri.
Daca nu, in recalcularea pensiei conform noii legi se vor lua in calcul?
Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2024
Carmen.D, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:28, 18 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Premiilele si stimulentele anuale pana in 2010 nu au intrat in calculul pensiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, doresc sa va supun atentiei urmatoarea problema:a ... b26ddg b26ddg Buna ziua, Doresc sa va supun atentiei urmatoarea problema:a Saptamana viitoare pot sa.mi depun dosarul pt pensie la limita de varsta (cu reducerea varstei ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie acord global negu negu Incepand cu 01.03.2011 m-am pensionat partial anticipat. La determinarea punctajelor lunare, Casa de pensii nu a tinut cont de acordul global, desi societatea ... (vezi toată discuția)
Buletin calcul pensie ika ika Am primit decizia de pensionare, pensie de invaliditate.Odata cu aceasta ma asteptam sa primesc si buletinul de calculare a punctajului,.ce trebuie sa fac ... (vezi toată discuția)