Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Insusire identitate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Insusire identitate

Am fost contactat telefonic de un agent de la sectia locala de politie cum ca ar avea nevoie de niste informatii legate de o vizita pe care am facut-o unui detinut la penitenciar acum 8 ani. Aparent, CNP-ul meu apare in lista de vizite sau in registrul lor de acolo. Problema e ca nu am avut niciodata de a face cu niciun detinut si in niciun caz nu am vizitat vreodata pe cineva la vreun penitenciar. A ramas ca agentul va verifica din nou datele, dar spunea ca nu prea are cum sa fi inregistrat gresit cei de la penitenciar CNP-ul. In caz ca ei verifica si insista ca datele sunt corecte, ce ar trebui sa fac mai departe? Declaratie scrisa la sectie? Plangere pentru fals privind identitatea? Mentionez ca inca nu cunosc detalii concrete despre ce informatii asteapta de la mine.
calinn_g, utilizator
Buna ziua, in primul rand cred ca ar trebui sa vedeti daca persoana care v-a sunat are intr-adevar calitatea pe care si-o aroga. In al doilea rand, abia dupa ce se va clarifica situatia cu CNP-ul dvs., veti putea analiza ce demersuri pot fi intreprinse. Aveti grija sa nu fie o inselaciune si sa dati datele dvs. personale unor persoane care se pretind a fi altcineva decat sunt.