Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, întrebarea mea este cu privire la pensia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, întrebarea mea este cu privire la pensia comunitară.Locuiesc ...

Bună ziua, întrebarea mea este cu privire la pensia comunitară.Locuiesc in Spania cu rezidență legala de 20 de ani dar din motive de sănătate nu am cotizat in Spania decât 1 an și 6 luni , menționez că sunt pensionată in România pt 25 de ani cotizați. Întreb dacă pot obține pensie comunitară și din Spania sau dacă perioada lucrată se poate adăuga la anii lucrați in România? Vă mulțumesc
Drepturile de pensie comunitară sunt CALCULATE proporțional cu perioadele de asigurare realizate în fiecare stat membru implicat, cu respectarea principiului pro rata temporis.

Pentru a putea solicita pensia pentru limită de vârstă,o persoană trebuie să îndeplinească, în principal, două condiții:
- să fi realizat cel puțin stagiul minim de cotizare pentru pensie
- să aibă vârsta pentru pensionare pentru limită de vârstă, conform legislației naționale a statului de la care se solicită pensia.

Perioada lucrată in Spania se poate adăuga la anii lucrați in România si invers.