avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare, adoptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare, adoptie

Buna ziua,

Sunt tatal unui copil rezultat dintr-o relatie extraconjugala. De acord cu mama copilul acesta locuieste cu mine fiind in grija mea .

In urma discutiilor cu mama copilului aceasta nu vrea sa fie implicata in cresterea acestuia fiind de acord sa fie decazuta din drepturile de mama naturala.

Sotia mea este o persoana fara prejudecati, o femeie intelepta si care s-a obisnuit cu copilul implicandu-se activ in cresterea acestuia.
Copilul poarta numele meu.

Intrebarile mele sunt:
Ce trebuie facut ca pe certificatul de nastere sa fie trecuta sotia mea?
Care sunt pasii care trebuiesc urmati?
Puteti sa-mi recomandati un avocat care sa se ocupe de cazul meu. Sunt din Iasi.

Multumesc anticipat,
Adi
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 19:08, 1 Februarie 2010
Potrivit Art. 40 din Legea nr.273/2004 republicata — (1) Cererea de incuviintare a adoptiei poate fi introdusa direct de catre adoptator sau familia adoptatoare in situatia adoptiei prevazute la art. 5 alin. (3) si art. 20 lit. b), in toate celelalte cazuri cererea de incuviintare a adoptiei putand fi introdusa fie de catre adoptator sau familia adoptatoare, fie de catre directia de la domiciliul acestora, la sfarsitul perioadei de incredintare in vederea adoptiei sau, dupa caz, la implinirea termenelor prevazute pentru adoptia copilului aflat in una dintre situatiile indicate la art. 34 alin. (1) lit. c) si d).
(2) Cererea de incuviintare a adoptiei este insotita de urmatoarele acte:
a) certificatul de nastere al copilului, in copie legalizata;
b) certificatul medical privind starea de sanatate a copilului, eliberat de catre unitati publice nominalizate de catre directia de sanatate publica;
c) atestatul valabil al adoptatorului sau familiei adoptatoare;
d) hotararea judecatoreasca irevocabila de incredintare in vederea adoptiei;
e) certificatele de nastere ale adoptatorului sau ale sotului si sotiei din familia adoptatoare, in copie legalizata;
f) certificatul de casatorie al adoptatorului sau al sotilor din familia adoptatoare, in copie legalizata;
g) cazierul judiciar al adoptatorului sau, dupa caz, al fiecarui membru al familiei adoptatoare;
h) certificatul medical privind starea de sanatate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista caruia este inscris;
i) hotararea judecatoreasca irevocabila de deschidere a procedurii adoptiei interne a copilului.
Competenta teritoriala- Tribunalul ,Sectia- minori si familie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare infierii adam catalin adam catalin eu am 18 ani si doresc sa fiu infiate de carte matusa mea aceasta fiind sora tatalui meu. aceasta are dreptul de a ma infia avand in vedere ca eu sunt de acord ... (vezi toată discuția)
Adoptie de catre tata vitreg in cazul in care tatal biologic nu exista popescu camelia popescu camelia ma numesc camelia si am un copil de 4 ani si jumatate.de curand m-am casatorit si sotul meu vrea sa-l adopte pe fiul meu.nu ar trebui sa fie foarte greu ... (vezi toată discuția)
Adoptie ContSters70444 ContSters70444 Buna ziua, Am doi copii din prima casatorie, de 11 si 8 ani, incredintati spre crestere si educare mie conform unei H.J. Din a doua casatorie mai am inca un ... (vezi toată discuția)