Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bună seara! Dețin un magazin online și aș avea o ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bună seara! Dețin un magazin online și aș avea o întrebare, ...

Bună seara! Dețin un magazin online și aș avea o întrebare, juristul nostru nu m-a lămurit. Dacă am un SRL sunt obligată să vând și persoanelor juridice sau pot să vând doar persoanelor fizice? Primim maxim o comandă pe lună de la o persoană ce dorește factura pe firmă și doream să mai vindem produsele noastre doar persoanelor fizice, pentru a nu ne mai încurca cu e-factura (puținele facturi pe care le-am avut deja în ianuarie pe firmă le-a trimis contabila prin SPV). Am analizat competiția noastră iar pe site-urile acestora, în cadrul formularului de comandă, nu apare deloc opțiunea de facturare pe persoană juridică. Ar fi ilegal să scot și eu această opțiune din formular? Dacă mi-ar cere o persoană factură pe firmă după, aș fi obligată să emit una? Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.
Nu vă obligă nimeni să vindeți și persoanelor juridice. Apoi, având un magazin online, facturarea este obligatorie, indiferent că vorbim de cumpărători persoane fizice sau juridice.
Dacă tot sunt rare, de ce sa nu încarce contabila câteva facturi? Adică nu ar trebui sa va limitați vanzarea doar pt ca trebuie trupite prin e- factura.