Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Am cumpărat o casa. La momentul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Am cumpărat o casa. La momentul respectiv, soția ...

Bună ziua.
Am cumpărat o casa. La momentul respectiv, soția nu era în țară. La notar am semnat eu singur, informat fiind de respectivul notar ca se poate perfecta cumpărarea și în lipsa soției. Ea fiind trecuta pe contractul respectiv. Ulterior la o discuție purtata cu cineva, mi s a spus ca acel contract de vânzare cumpărare nu ar fi legal, deoarece trebuia semnat și de soție. Va rog sa îmi spuneți, pana la urma cine are dreptate, notarul sau respectiva persoana. Va mulțumesc
Art.339 Cod civil
Bunurile dobândite în timpul regimului comunităţii legale de oricare dintre soţi sunt, de la data dobândirii lor, bunuri comune în devălmăşie ale soţilor.

Acel cineva, nu stie ce vorbeste.
Contracul e legal si casa se bin comun.