Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am închiriat o garsoniera de la un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am închiriat o garsoniera de la un domn...nu am ...

Bună ziua! Am închiriat o garsoniera de la un domn...nu am făcut contract, doar o foaie A4 unde am scris de mana, ca el în calitate de proprietar îmi închiriază imobilul pentru un an si am menționat suma de bani plătită. După o luna vine adevăratul prorietar și îmi spune ca bărbatul de la care am inchirta era fostul chirias și acum, proprietarul adevărat ma obliga sa plec din garsoniera. Poate el sa ma dea afara daca eu nu vreau sa plec si dacă eu am plătit pentru acea garsonieră?
Bineînțeles că poate..Legal ar fi sa obțină o hotărâre judecătorească, procedura care durează 2,3 luni ,dar sa nu va mirați dacă apelează ls alte mijloace(închidere utilităților,schimbare yala)Singura soluție este sa formulați o plângere la politie pt înșelăciune împotriva persoanei care v a pacalit(fostul chirias).
Pai și dacă îmi schimba yala, asta nu înseamnă că a intrat fără sa știu eu acolo, eu avand lucrurile personale acolo? Dacă mie îmi dispar lucruri cât el a intrat acolo și a schimbat yala și eu am fost plecata?
Sau dacă schimb eu yala inaite?
Problema este ca el nu vrea sa merga la politie sa facă plângere împotriva fostului chirias și mie îmi da senzația ca ar fi mana în mana cu acesta.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Bineînțeles că poate..Legal ar fi sa obțină o hotărâre judecătorească, procedura care durează 2,3 luni ,dar sa nu va mirați dacă apelează ls alte mijloace(închidere utilităților,schimbare yala)Singura soluție este sa formulați o plângere la politie pt înșelăciune împotriva persoanei care v a pacalit(fostul chirias).

Deocamdată nu plecați și da, ati putea schimba yala, sa obțină o hotarare de evacuare