Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare domeniu medical Un medic poate avea un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare domeniu medical Un medic poate avea un contract cu ...

Intrebare domeniu medical

Un medic poate avea un contract cu norma intreaga in spital, pe spitalizare - sectie (6 ore/zi si o garda obligatorie 18 ore) si un contract cu timp partial (3,5ore/zi) in ambulatoriu de specialitate la cabinet privat in relatie cu casa de asigurari? Plus contract de garzi in spitalul respectiv (adica pe langa cea obligatorie inca 2/3 garzi/luna)?
Da, se poate asa ceva.

Art. 35. C.mun.
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, fără suprapunerea programului de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea. Niciun angajator nu poate aplica un tratament nefavorabil salariatului care îşi exercită acest drept.
....
Multumesc ptr raspuns.
Am gasit o lege care nu imi ese foarte clara referitor la acest aspect

“Fiecare medic de specialitate din specialităţile clinice, care acordă servicii medicale de specialitate într-o unitate sanitară din ambulatoriul de specialitate dintre cele prevăzute la art. 21 alin. (2), îşi desfăşoară activitatea în baza unui singur contract încheiat cu casa de asigurări de sănătate, cu posibilitatea de a-şi majora programul de activitate în condiţiile prevăzute la art. 30 alin. (2). Excepţie fac medicii de specialitate cu integrare clinică într-un spital aflat în relaţie contractuală cu o casă de asigurări de sănătate, care pot desfăşura activitate în afara programului de lucru din spital, inclusiv ambulatoriul integrat al spitalului, într-un cabinet organizat conform prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 124/1998, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, pentru un program ce nu poate depăşi 17,5 ore/săptămână. În sensul prezentului contract-cadru, prin medicii de specialitate cu integrare clinică într-un spital se înţelege personalul didactic din învăţământul superior medical care are integrare clinică în secţiile clinice/ambulatoriul de specialitate al unităţii sanitare cu paturi.

Adica daca nu esti incadrat ca personal didactic nu poti lucra?
Multumesc ptr timpul acordat

Cornel Vasile a scris:

Da, se poate asa ceva.

Art. 35. C.mun.
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, fără suprapunerea programului de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea. Niciun angajator nu poate aplica un tratament nefavorabil salariatului care îşi exercită acest drept.
....

Cel mai bine este sa va adresati Ministerului Sanatatii pentru un punct de vedere pertinent.

Multumesc!
Cornel Vasile a scris:

Cel mai bine este sa va adresati Ministerului Sanatatii pentru un punct de vedere pertinent.