Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mirosuri (posibil ilegale?!) prin aerisire - bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mirosuri (posibil ilegale?!) prin aerisire - bloc

Buna ziua!

In scara noastră avem o situație legată de aerisirile verticale și fumat.
Una dintre vecine (la ultimul etaj) ne-a instiintat ca prin aerisirea comuna intra la ea in casă mirosuri de tigară și altele (neindentificate, posibil de la substante ilegale) care îi și provoacă stare de rău.

Cum e legal sa procedam? Ca asociatie de proprietari? ( este si un apartament inchiriat pe acel tronson + spatii comerciale la mezanin, parter)

Cu mulțumiri!
Asociatia de proprietari sesizata de proprietari poate contacta un expert tehnic judiciar pentru efectuarea unei expertize extrajudiciare. Asociatia poate intra in apartamente impreuna cu expertul pentru verificari si dupa caz, determinari de noxe.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_487...
Stimate domnule Popa!

Va multumesc pentru raspuns.

Plata pentru expertul tehnic judiciar cade in sarcina locatarului/ reclamantului?

Toate cele mai bune,
LFT
Cine doreste expertiza plateste si expertul.