avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Va salut! Doresc să înființez un pfa cu cod caen ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Va salut! Doresc să înființez un pfa cu cod caen 4322 - Lucrari ...

Va salut! Doresc să înființez un pfa cu cod caen 4322 - Lucrari de instalatii sanitare, de incalzire si de aer conditionat. Oare ar trebui să mai trec și alt cod pentru a putea cumpăra eu materialele necesare lucrării (de ex tevi, fitinguri), pentru ca apoi să facturez clientului totalul(manopera +materiale)?
Ultima modificare: Marți, 23 Ianuarie 2024
HidegT, utilizator
Cel mai recent răspuns: HidegT , utilizator 20:29, 23 Ianuarie 2024
Nu e nevoie de alt cod caen. Veți trece manopera și la materiale le puneți în deviz detaliat la prețul de achiziție (fără adaos).
Deci clientului ii dați deviz cu materiale și manopera și factura cu chitanta.
Și pe factura o să apară totalul, sau separat fiecare material și separat manopera? Mulțumesc!


george-neagu a scris:

Nu e nevoie de alt cod caen. Veți trece manopera și la materiale le puneți în deviz detaliat la prețul de achiziție (fără adaos).
Deci clientului ii dați deviz cu materiale și manopera și factura cu chitanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Devizul de materiale. andrei67467 andrei67467 In devizul de materiale pot sa imi adaug ce adaos vreau eu? de ex cumpar un material cu 5 lei si la aceea persoana juridică in deviz il trec cu 10 Lei? fara ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila caen 4322 daryana daryana Buna ziua !! Am o firma care efectueaza lucrari de instalatii,reparatii si revizii aer conditionat. Pentru aceste lucrari achizitionez diferite materiale ... (vezi toată discuția)
Utilizare cod caen comert ContSters505156 ContSters505156 Buna ziua, Am rugamintea sa-mi comunicati, va rog frumos, daca pot utiliza urmatoarele coduri CAEN pentru comercializarea anumitor tipuri de echipamente, ... (vezi toată discuția)