Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Salutare,

Va spuneam acum 3 ani ca voiam sa dau in judecata fosta concubina pentru a putea lua custodia fetitei. Rezultatul a fost unul de succes, astfel ca instanta a decis ca fetita sa ramana la mine iar fosta sa-mi plateasca pensie alimentara.

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Abia dupa cateva luni mi-a dat niste bani, dar exact luna asta se fac 2 ani de cand nu mi-a mai platit niciun leu. Deci ar avea sa-mi plateasca (nici nu stiu daca e important sau nu suma) 7.200 de lei (300/lunar).

Deci ce se poate face?
Sa o dau in judecata?

Precizez ca ea nu munceste / nu are venituri (cel putin pe cale legala).

Multumesc.
isshmen, utilizator
Executare silita mergând direct la executor cu hotărârea legalizata (dacă re bunuri mobile,conturi venituri salariale etc) și plângere penala pt abandon de familie mai mult pt a o impulsiona sa achite măcar parțial sumele restante..
Faceți-i și plângere penală, că o va chema la audieri să de-a cu subsemnatul, și poate se sperie și va plăti.
Aveți grijă, că dacă stați pasiv nu faceți nimic, și trece termenul de 3 ani, intervine prescripția, și nu mai puteți recupera restanțele mai vechi.

Nu trebuie să o dați în judecată că n-aveți de ce, ci apelați direct la executor pentru executare silită dacă are bunuri, moșteniri, casă......
Dapix, utilizator