Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauze abuzive contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauze abuzive contract

Contractul de prestari servicii intre doua firme A si B este din 2013.
Firma A face un alt contract( cu alt numar,datat decembrie 2023),plin de clauze abuzive si penalitati in detrimentul firmei B.
Ce trebuie sa faca B pentru a continua activitatea pe baza vechiului contract,sau daca firma A impune semnarea noului contract,cum se pot anula clauzele abuzive?
Buna ziua, firma B nu incheie noul contract daca nu doreste. Efectele vechiului contract se vor produce conform clauzelor contractuale pana la desfiintarea lui in orice mod prevazut de lege (reziliere, expirare termen, etc). Clauzele abuzive privesc in general relatia dintre profesionisti si consumatori nu intre profesionisti. Trebuie analizate contractele pentru a vedea despre ce e vorba, daca sunt incalcate norme de drept, ce riscuri cuprinde, etc.
Rezilierea primului contract se face la solicitarea partilor,iar acest lucru nu s-a intamplat.Este posibila existenta a doua contracte in acelasi timp?
Rezilierea se poate face la cererea oricarei parti, nu a tuturora. Simultan nu pot fi valabile doua contracte cu reglementari identice.
Niciuna din parti nu a solicitat rezilierea primului contract.In aceastra situatie,odata ce B va semna contractul nou,vor exista in paralel ambele contracte.
Trebuie vazute contractele, daca se suprapun/contrazic clauze, etc.