Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Daca in urma rezultatul de sange pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Daca in urma rezultatul de sange pentru stabilirea ...

Buna ziua,

Daca in urma rezultatul de sange pentru stabilirea valorii alcolemiei acesta este 0 ,dar perioada de suspendare a permisului de 90 de zile a trecut ce se poate face in aceasta situatie?
In urma rezultatul care a venit cu o foarte mare intarziere suspendarea am efectuat-o pe nedrept,se poate face o contestație în instanță,deoarece nu mi se pare ceva corect si drept ca in urma rezultatului care este 0 am ispasit si o perioadă de suspendare destul de lungă.
Multumesc,
Contestarea trebuia s-o faceti in cele 15 zile avute la dispozitie, dupa incheierea PV de contraventie. Dupa aia va puteati recupera permisul, conform art. 118 din OUG 195/2002 si dovedi in instanta, la proces, faptul ca rezultatul alcoolemiei la suflat este eronat, pe baza analizei de singe. Politia a procedat conform legislatiei, proaste, existente, care nu conditioneaza in nici un fel incheierea PV de contraventie de rezultatul analizei de singe.

Sau puteati sa refuzati suflatul (nu se sanctioneaza) si cere direct analiza de singe.
[ link extern ]
latka, utilizator
Sau măcar valoarea amenzii se poate recupera intr-un fel?