Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere clasare cauză penală întrucât a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere clasare cauză penală întrucât a intervenit prescriptia ...

Plangere clasarea cauzei penale întrucât a intervenit prescriptia räspunderii penale.
In 2015 a intervenit decesul victimei cu suspiciune de malpraxis, in 2017 s-a dispus începerea urmäririi penale cu privire la faptä, pentru infractiunea de uciderea din culpä, in 2023 s-a dispus clasarea cauzei penale cu privire la comiterea infractiunii de ucidere din culpä, prev. de art. 192 alin. (2) C.pen., întrucât fapta nu este preväzutä de legea penalä, tot in 2023 procurorul ierarhic superior a dispus admiterea plângerii formulatä de cätre petent, împotriva solutiei de clasare. Astfel, prin încheierea din octombrie 2023, Judecätorul de camerä preliminarä din cadrul Judecätoriei ..... a confirmat ordonanta de redeschidere, astfel cä dosarul a fost înaintat cätre organele de cercetare penalä din cadrul I.P.J. ........ S.I.C. — în vederea continuärii cercetärilor. Prin ordonanta din decembrie 2023, organele de cercetare penalä din cadrul I.P.J. ......... au dispus efectuarea în continuare a urmäririi penale fa!ä de suspectul dr........pentru sävârsirea infractiunii de uciderea din culpä, prev. de art. 192 alin. 2 din Cod Penal, mäsurä ce a fost confirmatä prin ordonanta din data de 12.12.2023.
Vineri, 26 ianuarie a.c. am primit ordonanta de clasare pe motiv ca termenul de prescrip!ie a räspunderii penale se va calcula de Ia data sävârsirii faptei (20.12.2015), neflind posibilä întreruperea acestuia, astfel cä acesta s-a împlinit Ia data de 19.12.2023. Precizez faptul ca decedata a fost spitalizata pana in ziua de 20.12.2015 la Spitalul unde functioneaza doctorul reclamat, apoi transfereata cu elicopterul la un alt spital unde in cateva ore a decedat. Adica, savarsirea faptei coincide cu ultima zi la acel spital. Daca fac reclamatie in termen Ia Prim-procurorul Parchetului de pe lângä Tribunal, pot contesta perioada de tegiversare pana a intervenit prescriptia räspunderii penale? Sau sa fac direct la CEDO? Multumesc.
Buna ziua, in primul rand, nu puteti sa va adresati CEDO daca nu urmati toate caile de atac interne. In al doilea rand, durata urmaririi penale in plangerea impotriva clasarii, nu va ajuta prea mult. Contactati un avocat care sa va redacteze motivele plangerii dupa studierea dosarului.
Buna ziua.
Va multumesc pentru raspuns.

Termenul de prescripţie a răspunderii penale pentru o infracţiune începe să curgă (ca regulă) de la data săvârşirii infracţiunii, iar această dată a fost identificată ca fiind ultima zi de spitalizare a decedatei: 20.12.2015, inainte de transferul la spitalul in care a decedat.

In perioada premergătoare acestei date, respectiv pe parcursul celor 8 ani , au fost efectuate și comunicate o serie de acte cu relevanța unora care întrerup cursul prescripției răspunderii penale, conform prevederilor articolului unic din Ordonanta de urgentä a Guvernului nr. 71/2022. A fost o pauza mare in perioada 2017 cand s-a dispus începerea urmäririi penale cu privire la faptä, pentru infractiunea de uciderea din culpä si 2023 cand au propus clasarea.

19.04.2017, s-a dispus începerea urmäririi penale cu privire la faptä, pentru infractiunea de uciderea din culpä, prev. de art. 192 alin. 2 din Cod Penal
07.06.2023, s-a dispus clasarea cauzei penale
04.08.2023 s- a dispus redeschiderea urmäririi penale privind comiterea infractiunii de ucidere din culpä, prev. de art. 192 alin. (2) C.pen.
05.10.2023, Judecätorul de camerä preliminarä din cadrul Judecätoriei Bistrița a confirmat ordonanta de redeschidere
07.12.2023/12.12.2023 efectuarea în continuare a urmäririi penale
25.01.2024 Clasarea cauzei penale întrucât a intervenit prescriptia räspunderii penale (8 ani: 20.12.2015- 19.12.2024)

Faptul ca nu s-a tinut cont de aceste acte/intreruperi poate fi motivul plangerii?
Caile de atac interne sunt epuizate dupa depunerea reclamatiei in termen de 20 zile de la comunicarea ordonantei de clasare pe temeiul prescrierii Ia Prim-procurorul Parchetului de pe lângä Tribunal?
Nu doresc sa apelez la un avocat, de accea solicit consiliere pe acest forum.

Cu multumiri,
Rectificare: in perioada ulterioara (nu premergatoare)

Marcel2017 a scris:

Buna ziua.
Va multumesc pentru raspuns.

Termenul de prescripţie a răspunderii penale pentru o infracţiune începe să curgă (ca regulă) de la data săvârşirii infracţiunii, iar această dată a fost identificată ca fiind ultima zi de spitalizare a decedatei: 20.12.2015, inainte de transferul la spitalul in care a decedat.

In perioada premergătoare acestei date, respectiv pe parcursul celor 8 ani , au fost efectuate și comunicate o serie de acte cu relevanța unora care întrerup cursul prescripției răspunderii penale, conform prevederilor articolului unic din Ordonanta de urgentä a Guvernului nr. 71/2022. A fost o pauza mare in perioada 2017 cand s-a dispus începerea urmäririi penale cu privire la faptä, pentru infractiunea de uciderea din culpä si 2023 cand au propus clasarea.

19.04.2017, s-a dispus începerea urmäririi penale cu privire la faptä, pentru infractiunea de uciderea din culpä, prev. de art. 192 alin. 2 din Cod Penal
07.06.2023, s-a dispus clasarea cauzei penale
04.08.2023 s- a dispus redeschiderea urmäririi penale privind comiterea infractiunii de ucidere din culpä, prev. de art. 192 alin. (2) C.pen.
05.10.2023, Judecätorul de camerä preliminarä din cadrul Judecätoriei Bistrița a confirmat ordonanta de redeschidere
07.12.2023/12.12.2023 efectuarea în continuare a urmäririi penale
25.01.2024 Clasarea cauzei penale întrucât a intervenit prescriptia räspunderii penale (8 ani: 20.12.2015- 19.12.2024)

Faptul ca nu s-a tinut cont de aceste acte/intreruperi poate fi motivul plangerii?
Caile de atac interne sunt epuizate dupa depunerea reclamatiei in termen de 20 zile de la comunicarea ordonantei de clasare pe temeiul prescrierii Ia Prim-procurorul Parchetului de pe lângä Tribunal?
Nu doresc sa apelez la un avocat, de accea solicit consiliere pe acest forum.

Cu multumiri,

Buna ziua.

Termenul de prescripţie a răspunderii penale a inceput sa curga la data de 20.12.2015, iar ordonanta prin care s-a dispus începerea urmäririi penale cu privire la faptä, pentru infractiunea de uciderea din culpä, prev. de art. 192 alin. 2 din Cod Penal dateaza din 19.04.2017,
Pana la declararea neconstitutionalitatii articolului 155 alin 1 din Legea nr. 286/2009 prin DECIZIA nr. 297 din 26 aprilie 2018, mai exact pana in 25 iunie 2018, nu se aplica articolul 155 alin 1 din Legea nr. 286/2009?
Deci, ordonanta din 2017 prin care s-a dispus începerea urmäririi penale cu privire la faptä, nu este un act cu relevanța unora care întrerup cursul prescripției răspunderii penale?

Va multumesc!