Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale nedumerire
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

nedumerire

am avut o societate SRL cu domiciliul fiscal in Brasov si in dec.2008 am cesionat partile sociale catre o firma cu domiciliul fiscal in SIBIU,mentionez ca firma avea datori la buget.Ag,Fiscala Brasov nu doreste sa scoata din ev.fiscale firma motivind ca eu adica cel care a vindut firma aveam obligatia sa le prezint cererea de inregistrare a noului domiciliu fiscal a celui care a cumparat firma/Este normal sa mai primesc somati de plata a datoriior la buget ? pentru o firma care nu mai figureaza la registrul comertului din Brasov ? Multumesc mult pt.rabdarea de care dati dovada,.....o seara buna va doresc
Sfatul meu este sa-i ignorati! Acele somatii de plata nu va mai angajeaza in nici un fel raspunderea cata vreme ati cesionat partile sociale cu activ si pasiv , adica cu tot cu datoriile respective!B-)
Daca le-ati aratat actele de cesiune a creantelor celor de la Finante, atunci acestia nu ar trebui sa va mai trimita somatii de plata.