avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casa părintească mi-a vândut-o mama mie și soție ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casa părintească mi-a vândut-o mama mie și soție cu suma ...

Casa părintească mi-a vândut-o mama mie și soție cu suma de 35000 lei acum 5 ani. A fost cumpărată la presiunile soție iar mama de gura ei a plecat sa locuiască la alt copil. Cu sotia avem 2 copii minori. Vrem sa facem partajul și normal că vreau să îmi recuperat casa părintească. Un sfat sau ce șanse am?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 15:07, 29 Ianuarie 2024
Doar așa puteți proceda, o vindeți mamei cu contract de V/C și-i plătiți pe casă cei 35.000 lei indexați cu rata inflației pe ultimii 5 ani.

Dar spuneți că vreți să faceți partajul. Sunteți divorțat de cea pe care o numiți soție`?

Dacă da, dvs sunteți proprietar prezumat pe 50% din casă, și cealaltă jumătate este proprietatea soției. Va trebui să-i plătiți sulta la valearea de piață, sau cel puțin la valoarea din grila notarială.
Ultima modificare: Luni, 29 Ianuarie 2024
Dapix, utilizator
Urmeaza sa facem divortul la notar.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Imobilul dobandit in timpul casatoeiei este bun comun, astfel ca va fi inclus la partaj, in cota de contrubutie 50-50% (daca nu probati o cota majorata).

Ca sa obtineti casa parinteasca, va trebui sa solicitati sa vi se atribuie bunul imobil si sa ii platiti fostei sotii o sulta echivalenta cotei de 1/2 din bun. la pretul ce il veti conveni/grilele notariale/rezultat in urma unei expertize evaluatorii.
COPII AU DREPTUL LA COTA DACA SUNT MINORI?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Imobilul dobandit in timpul casatoeiei este bun comun, astfel ca va fi inclus la partaj, in cota de contrubutie 50-50% (daca nu probati o cota majorata).

Ca sa obtineti casa parinteasca, va trebui sa solicitati sa vi se atribuie bunul imobil si sa ii platiti fostei sotii o sulta echivalenta cotei de 1/2 din bun. la pretul ce il veti conveni/grilele notariale/rezultat in urma unei expertize evaluatorii.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copii n-au treabă cu partajul părinților, doar părinții sunt proprietari nu și copii.

Dumneavoastră aveți deja jumătate din casă, urmând ca cealaltă jumătate să o primiți de la soție după ce-i plătiți sulta.

Copii n-au nici un drept la bunurile avute în proprietate de părinți.
Ultima modificare: Luni, 29 Ianuarie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am nevoie de un raspuns rapid, va rog! talidae2000 talidae2000 In primul rand, buna ziua Am doua probleme cu care ma confrunt, mai bine zis, mama mea. Asadar, sa incep cu inceputul. 1. Apartamentul in care locuiesc ... (vezi toată discuția)
Mama, eu și sora mai mare. Tatăl meu a murit în urma cu 25 ani dar nu am făcut taxa de succesiune.In casa părintească a rămas mama. După ceva timp mama a găsit o persoana și a ... (vezi toată discuția)
Buna seara! am și eu o întrebare,după căsătorie am achiziționat ... bibideea78 bibideea78 Buna seara! Am și eu o întrebare,după căsătorie am achiziționat un apartament impreuna cu sotul.In acea perioada,parintii soțului i au făcut un act de ... (vezi toată discuția)