Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casa părintească mi-a vândut-o mama mie și soție ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casa părintească mi-a vândut-o mama mie și soție cu suma ...

Casa părintească mi-a vândut-o mama mie și soție cu suma de 35000 lei acum 5 ani. A fost cumpărată la presiunile soție iar mama de gura ei a plecat sa locuiască la alt copil. Cu sotia avem 2 copii minori. Vrem sa facem partajul și normal că vreau să îmi recuperat casa părintească. Un sfat sau ce șanse am?
Doar așa puteți proceda, o vindeți mamei cu contract de V/C și-i plătiți pe casă cei 35.000 lei indexați cu rata inflației pe ultimii 5 ani.

Dar spuneți că vreți să faceți partajul. Sunteți divorțat de cea pe care o numiți soție`?

Dacă da, dvs sunteți proprietar prezumat pe 50% din casă, și cealaltă jumătate este proprietatea soției. Va trebui să-i plătiți sulta la valearea de piață, sau cel puțin la valoarea din grila notarială.
Dapix, utilizator
Urmeaza sa facem divortul la notar.
Imobilul dobandit in timpul casatoeiei este bun comun, astfel ca va fi inclus la partaj, in cota de contrubutie 50-50% (daca nu probati o cota majorata).

Ca sa obtineti casa parinteasca, va trebui sa solicitati sa vi se atribuie bunul imobil si sa ii platiti fostei sotii o sulta echivalenta cotei de 1/2 din bun. la pretul ce il veti conveni/grilele notariale/rezultat in urma unei expertize evaluatorii.
COPII AU DREPTUL LA COTA DACA SUNT MINORI?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Imobilul dobandit in timpul casatoeiei este bun comun, astfel ca va fi inclus la partaj, in cota de contrubutie 50-50% (daca nu probati o cota majorata).

Ca sa obtineti casa parinteasca, va trebui sa solicitati sa vi se atribuie bunul imobil si sa ii platiti fostei sotii o sulta echivalenta cotei de 1/2 din bun. la pretul ce il veti conveni/grilele notariale/rezultat in urma unei expertize evaluatorii.

Copii n-au treabă cu partajul părinților, doar părinții sunt proprietari nu și copii.

Dumneavoastră aveți deja jumătate din casă, urmând ca cealaltă jumătate să o primiți de la soție după ce-i plătiți sulta.

Copii n-au nici un drept la bunurile avute în proprietate de părinți.
Dapix, utilizator