Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament Donație sau vânzare cumpărare cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament Donație sau vânzare cumpărare cu întreținere? ...

Testament Donație sau vânzare cumpărare cu întreținere?
Testamentul nu este act de proprietate și dacă există copii, se reduce.
Donația dacă este excesiva și încalcă rezerva succesorala, se reduce
Contractul de vânzare cumpărare cu clauza de întreținere presupune achitarea unei sume și este prezumata a fi donație deghizata, dacă frații nu consimt la înstrăinare.