Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Traduc poezii dintr-o carte si vreau sa le public ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Traduc poezii dintr-o carte si vreau sa le public intr-o revista. E vreo problema cu drepturile de autor?

Buna ziua, am o intrebare legata de drepturile de autor. In cazul in care eu traduc, dintr-o carte, toate poeziile unui autor, iar acea carte nu contine doar poezii, care sunt poate un sfert din acea carte sau mai putin, cartea nu a mai fost tradusa, iar autorul este in viata, si doresc sa public intr-o revista literara traducerile mele dar fara poeziile in original, si pun si sursa si autorul, e vreo problema legata de drepturile de autor? Adica eu traduc pe cont propriu, nu pentru vreo editura. Revista imi poate publica traducerile fara probleme?
Aveti nevoie de acordul scris al autorului.