Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua . Înalta Curte a precizat că remediul unei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua . Înalta Curte a precizat că remediul unei acțiuni ...

Buna ziua . Înalta Curte a precizat că remediul unei acțiuni promovate împotriva pârâtului predecedat la data introducerii cererii de chemare în judecată constă în formularea de către reclamant a unei cereri modificatoare a cadrului procesual prin chemarea în judecată a moștenitorului, în limitele temporale permise de legea de procedură. (Decizia nr. 606 din 24 februarie 2015 pronunţată în recurs de Secţia a II-a civilă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie având ca obiect constatarea nulității absolute a contractului de vânzare-cumpărare teren).Intreb ca sa stiu care sunt acele limite temporale .Va multumesc !
bodisin, utilizator
Bună ziua! Potrivit are 204 Cod proc civil (1) reclamantul poate să îşi modifice cererea şi să propună noi dovezi, sub sancţiunea decăderii, numai până la primul termen la care acesta este legal citat.
Avocat Cristea Aneta Luminița, Avocat