Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, In momentul de fata sunt casatorit in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, In momentul de fata sunt casatorit in acte.Am locuit ...

Buna ziua,
In momentul de fata sunt casatorit in acte.Am locuit cu sotia in casa socrilor pana in anul 2018,cand m-au alungat din casa.Sotia a stat cu mine cateva luni,apoi in luna iunie 2019 m-am separat definitiv de sotie si nu am mai vazut-o.Nu am divortat,in acte suntem casatoriti.Anul acesta a trebuit sa imi schimb buletinul si am aflat cu stupoare ca sunt tatal unui copil din anul 2021,bineinteles mama copilului este sotia mea de care nu am divortat.Am aflat cu ani in urma ca sotia are un copil cu un alt barbat,dar nu m-am gandit ca m-a trecut pe mine tatal copilului.In cazul acesta,ce pot face sa nu figurez,in mod fals,tatal copilului si risc sa platesc pensie alimentara?Deocamdata nu am primit nimic oficial,dar in cazul divortului,as putea fi obligat la plata pensiei alimentare?
Multumesc!
Sunteti trecut ca tata al minorului deoarece legea spune ca acesta are ca tata pe sotul mamei, daca data conceptiei lui este in interiorul casatoriei.

Este insa o prezumtie simpla, care va putea fi rasturnata intr o actiunde de tagada a paternitatii in instanta.

In cazul divortului, atatat timp cat minorul este pe numele dvs da, veti fi obligat la plata pensiei.

Solutia este tagada paternitate in instanta si cel mai simplu apoi un divort notarial.
Multumesc!