avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva 5% constructie casa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva 5% constructie casa

am un apartament cumparat inainte de 1989 si veau sa-mi construiesc o casa de vacanta cu o societate specializata in acest domeniu, si vreau sa stiudaca pot beneficia de tva 5% in conformitate cu prevederile codului fiscal
astept raspuns
Cel mai recent răspuns: bestb , utilizator 16:23, 2 Februarie 2010
cmiep1@yahoo.com a scris:

am un apartament cumparat inainte de 1989 si veau sa-mi construiesc o casa de vacanta cu o societate specializata in acest domeniu, si vreau sa stiudaca pot beneficia de tva 5% in conformitate cu prevederile codului fiscal
astept raspuns


Limitarile sunt urmatoarele:
- cota redusa tva de 5% se aplica numai în cazul locuintelor care în momentul vânzarii pot fi locuite ca atare
- cumparatorul necasatorit trebuie sa nu mai fi achizitionat o constructie cu cota de tva 5%, pentru cumparatorul casatorit trebuie ca sotul/sotia sa nu mai fi cumparat o locuinta cu cota de 5%
- suprafata utila a constructiei trebuie sa nu depaseasca 120mp exclusiv anexele gospodaresti
- suprafata totala a terenului inclusiv amprenta la sol a constructiei trebuie sa fie de maxim 250mp
- valoarea totala a cladirii nu trebuie sa depaseasca 380.000 lei

Daca va incadrati in conditiile de mai sus , da, aveti dreptul de a cumpara o locuinta cu tva 5%. ( Daca doar platiti construirea unei locuinte, si nu cumparati o locuita ca atare nu va incadrati in prima conditie).


am un apartament cumparat inainte de 1989 si veau sa-mi construiesc o casa de vacanta cu o societate specializata in acest domeniu, si vreau sa stiudaca pot beneficia de tva 5% in conformitate cu prevederile codului fiscal
astept raspuns

multumesc de raspuns, dar asta stiam din codul fical, intrebarea este daca pot beneficia de aceasta cota redusa avand apartament cumparat inainte de 1989 (cand nu stiu cum era cu tva-ul), si sunt casatorit. casa

va multumesc pt. raspuns, dar vin cu noi precizari si asta pt. ca nu am facut diferrenta intre construit si cumparat.
concret eu am terenul si vreau sa cumpar o casa modulata care va fi livrata la gata, adica buna de locuit (deci nu o construiesc eu)
imi cer scuze pentru confuziile pe care le-am facut si pt. ca nu am fost explicit de la inceput, dar asta este.
va multumesc anticipat pt. raspuns
Ultima modificare: Marți, 2 Februarie 2010
cmiep1@yahoo.com, utilizator
Nu conteaza ce proprietati detineti. Puteti avea 10 proprietati, cumparate in diferite perioade. Important este sa nu fi beneficiat de cota tva 5% la achizitionarea uneia dintre acestea, nici dvs, nici sotia.
Puteti beneficia de cota redusa a TVA - 5%, numai la achizitionarea unei proprietati care poate fi locuita in momentul cumpararii. Dvs. vreti sa construiti o casa si nu sa cumparati una gata construita, ceea ce nu este acelasi lucru. Deci, NU va incadrati pentru TVA 5%. Cititi mai atent Codul Fiscal si va veti convinge singur.
O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva 5% pentru locuinte beprofessional beprofessional Detin un teren de 4000 mp in intravilanul unei comune pe care doresc sa contractez cu o firma de constructii realizarea unei case de locuit cu 98.5 mp ... (vezi toată discuția)
Antecontract in 2007,vanz-cump in 2010 ili47 ili47 Am platit pe baza antecontractului in anul 2010 ,100000euro,locuiesc in casa noua.Acum sunt gata actele de intabulare .ca pret ma incadrez la TVA de 5% ? in ... (vezi toată discuția)
Plafon valoric sau de suprafata utila pentru pragul de tva 24% la achizitii imobiliare claudiubycn claudiubycn Buna ziua. Doresc sa achizitionez o casa are suprafata utila de 135 mp + garaj subteran(24mp) + beci (17mp) pe un teren de 300 mp care este la gri si mi-o ... (vezi toată discuția)