Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... La deces dacă decedatului nu avea nimic pe numele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

La deces dacă decedatului nu avea nimic pe numele lui, casa ...

La deces dacă decedatului nu avea nimic pe numele lui, casa fiind moștenire de la soție, masina pe numele soției, bani doar pe cardul de salariu al sotiei și în rest bunurile din casa ce pot cere copii din prima căsătorie . Mulțumesc
Depinde. Dacă soțul a decedat primul, nu pot cere nimic.
Dacă soțul a decedat după soție, o moștenește, iar copiii își pot cere dreptul din cota lui.
Masina poate fi bun comun daca e cumpărată in timpul casatoriei.