Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari

Exista vreo lege care sa reglementeze fumatul in scara blocului? Daca da,care este aceasta?Toti locatarii sunt si proprietari,dar scara blocului este proprietate comuna.Multumesc anticipat.
Bunul simt. De ce trebuie sa-i imputi pe ceilalti? Fumatorii sa iasa in propriile balcoane.
Doar fumatorii au drepturi? Ceilalti nu au?
Daaliana, utilizator
Asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara dispune obligatii in sarcina locatarilor referitor la modul de utilizare parti comune
multumesc.
Imputiti sunt ei de-a gata.Nu exista femeie de servici de 20 de ani si nu au dat niciodata cu matura sau sa spele pe jos.programul de liniste care este stipulat atat in lege cat si in statutul asociatiei nici vorba sa fie respectat.
Manuela Rășină, administrator
In mod normal nu exista o interdictie a fumatului pe proprietatea comuna, insa o hot. a AG in acest sens, trebuie respectata de catre toti proprietarii, membri si nemembri ai as. prop.
Insa, trebuie ca proprietaruii sa fie informati despre aceasta hotarare si mai ales puneti afise speciale cu fumatul interzis pe casa scarii (le gasiti in comert).
Noi avem asa ceva, insa nu intotdeauna se respecta, mai ales de catre chiriasi - dar, rand pe rand, celor depistati li s-a atras atentia si majoritatea au inteles (exceptii mai sunt...)