Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inventariere si decizie de imputare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inventariere si decizie de imputare

va rog sa ma ajutati cu un raspuns
suntem o firma de retail am facut un inventar s-a constat un minus la invetarul respctiv , iar intrebarea este cum poate fi imputat acest minus avand in vedere faptul ca angajatii au gestiune colectiva au semnat un document in acest sens si li se retine garantie materiala in fiecare luna.
va multumesc
Este raspundere colectiva.
daca exista un gestionar care se ocupa de acea gestiune decizia de imputatie va fi emisa pe numele acestuia. daca gestiunea este colectiva, decizia de imputatie se emite pe numele tuturor gestionarilor, proportional. sa aveti in vedere ca imputatia sumelor se face in urma unei hotariri judecatoresti.
trebuie sa existe decizie de sanctionare...