Forum Discuţii juridice Executare silită buna ziua, am o somatie imobiliara din 18.01.2024 ...
Discuție deschisă în Executare silită

buna ziua, am o somatie imobiliara din 18.01.2024 plicul a ajuns ...

buna ziua,
am o somatie imobiliara din 18.01.2024
plicul a ajuns la mine pe data de 2.02.2024, am 15 zile sa rezolv situatia
eu initial am contractat un credit la BCR, de nevoi personale, pentru care mi se opreste din salariu 1/3 din venit
am facut dovada de plata la firma de executare, cu toaqte acsetea, desi este un credit de nevoi perosnale si mi se opreste din salariu,
firma de executare a facut somatie imobiliara
au voie sa faca asa ceva?? in conditiile in care eu am poprire pe salariu pentru acest credit ...si creditul a fost de nevoi personale??
multumesc

Buna ziua, este legala executarea silita simultana mobiliara si imobiliara. Daca sunt alte motive de melegalitate sau netemeinicie ale somatiei, aveti 15 zile sa o contestati in instanta de cand ati primit somatia.
Ce valoare are creanța pentru care sunteți executat silit`? Peste 10.000 lei`?