Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Vă rog să mă ajutați cu cu. Locuim la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Vă rog să mă ajutați cu cu. Locuim la o casă ...

Bună ziua.
Vă rog să mă ajutați cu o informație legată de un proces în derulare pentru un pod comun.
Locuim la o casă care are curte comună. În curte sunt 3 familii, casele sunt lipite, cu întrări separate, noi am cumpărat casa cu tot cu teren iar celelalte familii sunt proprietari doar pe construcție, terenul aparținând unei întreprinderi. În momentul dezmembrării locuințelor nu s-a făcut și dezmembrarea podului care a rămas la comun. Intrarea în pod se făcea deasupra casei mele, mai exact printr-o scară care ajungea deasupra băii mele (acoperită cu smoală) care trebuia străbătută pentru a ajunge la întrarea în pot. În vară am schimbat acoperișul și l-am coborât aproximativ 2 metri pentru a acoperi și baia (care a fost construită ca o anexă la casă. În urma lucrărilor intrarea în pod a fost desființată. Înaintea lucrărilor am anunțat vecinul și am stabilit de comun acord că vom face întrări separate în pod. Ulterior, soția acestuia sfătuită de amant, ne-a dat în judecată pe motiv că am restricționat intrarea în pod. Întrebarea mea este: având în vedere că întrarea în pod nu apare specificata niciunde în documente și se făcea printr-o scară metalică, fără nici o construcție de susținere, există posibilitatea să fiu obligată să refac întrarea în pod prin același loc? Pentru că ei asta cer. În caz afirmativ, aș vrea să știu de ce trebuie ca intrarea să fie deasupra casei mele și nu a casei lor și totodată aș vrea să știu dacă există vreo posibilitate de a-i obliga să facem intrari separate.
Ioanaardelean154, utilizator
Înteleg ca exista un pod comun pentru 3 familii. Legea spune ca fiecare dintre aceste familii trebuie sa aiba acces la pot. Accesul trebuie sa fie ușor de făcut și sa nu încurce, în mod nejustificat, dreptul de folosința asupra proprietății celorlalți.
Si atunci, pentru a vă răspunde la întrebare, trebuie sa va gândiți:
1. Dacă noua varianta de acces permite tuturor proprietarilor sa ajungă la podul comun? În momentul de fata, vecinii au acces la pot? Poate am înțeles eu greșit ca ati închis accesul vechi și încă nu l-ați construit pe cel nou?
2. Care este motivul obiectiv pentru care vecinii vor accesul vechi? Costurile, de exemplu?

În cadrul procesului se vor administra probe - înscrisuri, martori, expertiza, interogatorii - pentru stabilirea stării de fapt. La final, instanța poate decide pe unde sa se facă accesul și care este cota de contribuție a fiecărui proprietar la realizarea acestuia.
Este posibil sa ii obligați pe vecini la schimbarea accesului în pod, dacă aceasta varianta respecta criteriile legale, menționat succint prin ideile de mai sus.
----
Acest răspuns nu reprezinta o consultație juridică, ci doar o opinie care are la baza informațiile furnizate prin întrebare.
Am închis vechiul acces în pod deoarece îmi degrada considerabil acoperișul băii (din smoală) care era străbătut pentru a intra în pod. Am anunțat proprietarul de ce intenționez să fac și am ajuns de comun acord ca ulterior să ne construim fiecare acces în pod pe partea sa de locuință. Ulterior soția acestuia a deschis procesul, fără ca dansul sa fie implicat deoarece când am vrut să discut cu ei soțul și-a cerut scuze spunând că el nu a știut ce a făcut soția lui. Nu am construit încă o alta intrare deoarece îmi este frică că voi fi forțată să o refac pe cea veche, ceea ce implică distrugerea noului acoperiș și decopertarea băii. Din acest motiv aș vrea să știu dacă am posibilitatea să cer în instanță schimbarea locului de acces, nu am pretins nici un fel de cost celorlați locatari pentru lucrări, iar noile intrari ar avea nevoie practic doar de o scară pentru că există portițe metalice pe lateralele casei.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Înteleg ca exista un pod comun pentru 3 familii. Legea spune ca fiecare dintre aceste familii trebuie sa aiba acces la pot. Accesul trebuie sa fie ușor de făcut și sa nu încurce, în mod nejustificat, dreptul de folosința asupra proprietății celorlalți.
Si atunci, pentru a vă răspunde la întrebare, trebuie sa va gândiți:
1. Dacă noua varianta de acces permite tuturor proprietarilor sa ajungă la podul comun? În momentul de fata, vecinii au acces la pot? Poate am înțeles eu greșit ca ati închis accesul vechi și încă nu l-ați construit pe cel nou?
2. Care este motivul obiectiv pentru care vecinii vor accesul vechi? Costurile, de exemplu?

În cadrul procesului se vor administra probe - înscrisuri, martori, expertiza, interogatorii - pentru stabilirea stării de fapt. La final, instanța poate decide pe unde sa se facă accesul și care este cota de contribuție a fiecărui proprietar la realizarea acestuia.
Este posibil sa ii obligați pe vecini la schimbarea accesului în pod, dacă aceasta varianta respecta criteriile legale, menționat succint prin ideile de mai sus.
----
Acest răspuns nu reprezinta o consultație juridică, ci doar o opinie care are la baza informațiile furnizate prin întrebare.