avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Aș dori să vând un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Aș dori să vând un teren extravilan.S-au urmat ...

Bună ziua! Aș dori să vând un teren extravilan.S-au urmat etapele din legea17/2014.Nu am avut preemptori.Primaria mi -a eliberat proces verbal de finalizare a procedurii.Vanzarea poate fi facuta unei persoane fizice dupa ce am urmat aceasta procedura.Am trimis toate actele la MAPN,iar aceștia refuza să-mi de a avizul favorabil pentru a putea vinde.Aș dori un sfat,o îndrumare.Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Luizary2 , utilizator 17:21, 5 Februarie 2024
Care este motivul refuzului? Acest refuz este în scris sau doar verbal?
În cel mai rău caz, puteți remedia situația printr-o acțiune în instanta, în situația în care refuzul este nejustificat.
Prima data mi au cerut aviz de la Directia Agricola desi nu aveam preemptori.Directia a dat un raspuns ca nu pot da avize deoarece Mapn trebuie sa elibereze aviz pe baza procesului verbal de finalizare a procedurii eliberat de primarie pe care l am trimis la ei. In zadar toata umblatura.In ultimul raspuns imi trimit o completare din legea 175/2020 ca au fost reglementate in indeplinirea scopului legii 17/2014.
Nu inteleg ce vor,eu am respectat toti pasii am toate documentele.
In scris am totul trimis de ei nimic verbal, nici nu raspund la telefon pt informatii.
Multumesc pt raspuns.
Ultima modificare: Duminică, 4 Februarie 2024
Luizary2, utilizator
Pentru terenurile aflate sub incidenta art. 3 al. 1 din Legea 17/2014 (pentru care se solicita avizul MaPN) este blocata procedura de vanzare in toata tara de cateva luni bune pentru ca MaPN solicita, pentru eliberarea avizului favorabil, atunci cand nu exista preemptori, un document pe care Directia Agricola il poate elibera numai in cazul vanzarii catre un preemptor. Exista demersuri la nivel institutional pentru rezolvarea situatiei dar probabil va mai dura. Incercati sa vedeti daca nu puteti trece peste avizul MaPN - in cazul vanzarii catre un preemptor nu se mai solicita acest aviz iar preemptori pot fi inclusiv cetateni domiciliati in localitatea in care se afla terenul sau in localitati invecinate celei in care se afla terenul. Daca vi se aplica aceasta situatie si nu doriti sa asteptati avizul MaPn (respectiv deblocarea situatiei dpdv juridic) trebuie sa depuneti din nou oferta de vanzare, cumparatorii (daca sunt preemptori) trebuie sa depuna o acceptare a ofertei de vanzare in calitate de preemptori, apoi puteti incheia contractul de vanzare pe baza unui document emis de Directia Agricola, fara avizul MaPN.


MihailZC a scris:

Pentru terenurile aflate sub incidenta art. 3 al. 1 din Legea 17/2014 (pentru care se solicita avizul MaPN) este blocata procedura de vanzare in toata tara de cateva luni bune pentru ca MaPN solicita, pentru eliberarea avizului favorabil, atunci cand nu exista preemptori, un document pe care Directia Agricola il poate elibera numai in cazul vanzarii catre un preemptor. Exista demersuri la nivel institutional pentru rezolvarea situatiei dar probabil va mai dura. Incercati sa vedeti daca nu puteti trece peste avizul MaPN - in cazul vanzarii catre un preemptor nu se mai solicita acest aviz iar preemptori pot fi inclusiv cetateni domiciliati in localitatea in care se afla terenul sau in localitati invecinate celei in care se afla terenul. Daca vi se aplica aceasta situatie si nu doriti sa asteptati avizul MaPn (respectiv deblocarea situatiei dpdv juridic) trebuie sa depuneti din nou oferta de vanzare, cumparatorii (daca sunt preemptori) trebuie sa depuna o acceptare a ofertei de vanzare in calitate de preemptori, apoi puteti incheia contractul de vanzare pe baza unui document emis de Directia Agricola, fara avizul MaPN.

Mulțumesc pentru răspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren extravilan arabil denisblj denisblj Buna ziua. Doresc sa vand un teren extravilan arabil in judetul Timis. Cei de la primarie mi-au spus ca nu pot face acest lucru pentru ca terenul poate fii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o solutie. m-am decis sa scot ... IONUT_TT IONUT_TT Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o solutie. M-am decis sa scot la vanzare anul trecut un teren extravilan. Am gasit un cumparator, am facut un ... (vezi toată discuția)
Preemptorul accepta oferta de vanzare dar nu cumpara florinuzy florinuzy In cazul unei tranzactii cu un teren agricol extravilan, preemptorul (arendasul) accepta oferta de vanzare afisata pe site-ul primariei dar nu cumpara ce se ... (vezi toată discuția)