Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DOSAR PENAL IGNORAT In iunie 2023 am depus o plângere ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DOSAR PENAL IGNORAT In iunie 2023 am depus o plângere penală ...

DOSAR PENAL IGNORAT
In iunie 2023 am depus oplângere penală pentru furt.Plângerea a fost înregistrată la procuratura de pe lângă judecătorie și a fost trimisă secției de poliție..Au trecut deja 9 luni și nu s-a întâmplat nimic.
In luna octombrie 2023,la 5luni dupa intrarea dosarului în secția de politie,,am fost în audiență la seful secției.Acesta mi-a explicat că poate dura și un an...Probabil așteaptă prescrierea faptelor deoarece cel reclamat a fost politist.
Intrebare : ce pot face pentru a grabi ancheta?
Puteți introduce o contestație durată proces penal. Doar că o astfel de contestație se poate introduce doar după ce trece cel puțin 1 an de la începerea urmăririi penale și nu se face nimic. Se introduce la instanta căreia ii revine competența să judece în fond. Dacă infracțiunea este furtul atunci la judecătorie. Desigur și soluționarea contestației poate dura. Dacă într-un final o apreciază întemeiată judecătorul fixează termen în care procurorul să termine urmărirea penală. Vedeți art 488 indice 1 și următoarele din codul de procedura penala. Eu v-am spus în mare.

Cât despre prescripție, aceasta este de 5 ani pentru furtul simplu și pentru unele forme de la furtul calificat și de 8 ani pentru alte forme de la furtul calificat care se calculează de la data comiterii faptei. Asta pentru ca nu ați spus în ce împrejurări a fost comis. Nu se prescrie atât de repede.
Ștefania_26, utilizator