Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... demitere administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

demitere administrator

cum o poti demite pe d-na administrator atata timp cat sotul dansei este presesedintele asociatiei

am inteles ca nu se demite prin adunare generala, ci prin comitetul executiv
da nu e greu,cu ghilimelele de rigoare ,oricum o sa mai apelez la amabilitatea dv=D>
Oricand, dar chiar nu este greu!
Ca punct de plecare.... L230/2007, art. 23,
(4) Pentru situaţii speciale sau de maxima urgenta, adunările generale extraordinare ale asociaţiei pot fi convocate oricând de către comitetul executiv sau de către cel puţin 20% din numărul proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari.
Dar pentru asta ar trebui sa existe motive serioase si intemeiate , nu doar banuieli si vendete personale!
Succes!
pana atunci puteti face plangere penala pentru neglijenta in serviciu.
enachegeta a scris:

cum o poti demite pe d-na administrator atata timp cat sotul dansei este presesedintele asociatiei

Daca sunteti chiar presedintele asociatiei discutati cu sotia acasa, in intimitate si rezolvati amiabil!!!:P
Acum, la modul serios, cine nu munceste nu greseste. Asa ca puteti sa schimbati administratorul pentru greselile facute si nu pentru ca este sotia presedintelui.
Aceasta se discuta in comitetul executiv si acolo se pot lua decizii cu votu majoritatii membrilor comitetului. Presedintele, cu votul sau, poate sa incline balanta in sensul mentinerii actualului administrator numai daca voturile pro si contra sunt egale in comitet.