Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate anula un partaj făcut la notar?Eu am o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate anula un partaj făcut la notar?Eu am o datorie fata ...

Se poate anula un partaj făcut la notar?Eu am o datorie fata de fostul angajator și între timp am divorțat și de soț din cauza problemelor apărute.Am făcut partaj prin care cedez partea din casa deoarece și copiii rămân la el.Acuma fostul angajator ne-a dat in judecată ptr anularea actului.
Bună seara ! Există posibilitatea anulării partajului prin așa numita acțiune pauliană-art 1562 Cod civil
Acţiunea pauliană, directă sau revocatorie este acţiunea exercitată de un creditor, care se întemeiază pe dreptul de gaj general al creditorilor chirografari, prin care acesta poate cere desfiinţarea, pe cale judecătorească, a actelor juridice încheiate de debitor în frauda intereselor sale.
Se poate anula in masura prejudicierii si fraudarii drepturilor creditorului dvs, adica daca se va dovedi ca ati actionat astfel cu intentie si buna stiinta spre a scoate de sub gajul general orice bun ar fi putut fi valorificat de creditorul dvs. Mai ales daca ati cedat gratuit partea dvs.

Actiunea va fi admisa in masura acoperirii prejudiciului.

Angajati avocat ca nu este simpla speta si riscati sa pierdeti foarte mult.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
De fapt aceasta ar fi prima acțiune dintr-o serie. După anularea acestui partaj, creditorul va trebui să ceară el un alt partaj ca să poată să vă fructifice partea, deoarece neavând titlu executoriu și împotriva fostului soț e mai greu să execute bunurile comune.