Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,as dori sa știu dacă 4 ani lucrați cu ctr ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,as dori sa știu dacă 4 ani lucrați cu ctr de munca ...

Buna ziua,as dori sa știu dacă 4 ani lucrați cu ctr de munca de 4 ore în grad 3 de invaliditate se considera stagiu de cotizare pentru a ma pensiona anticipat
Multumes frumos.
Daca sunteti in pensie de invaliditate si indepliniti conditiile pentru pensie anticipata partiala, atunci puteti opta pentru aceasta.Problema este ca in calculul acesteia nu intra si stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Nu , cele 4 ore lucrate in paralel cu pensia de invaliditate nu va aduc un plus de stagiu , ci doar un plus la punctaj ( pentru ca se considera ca venit obtinut salariul plus pensia ) . P.S. E posibil sa nu fi inteles eu bine intrebarea dvs.
CHKa, utilizator