Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, In blocul in care stau administratoarea are ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, In blocul in care stau administratoarea are o rubrica ...

Buna ziua,

In blocul in care stau administratoarea are o rubrica la cheltuielile de intretinere denumita "Alte cheltuieli", in care in fiecare luna toti locatarii platesc o suma fixa per apartament care se adauga la cheltuielile de intretinere.
Este legala o astfel de taxa?
Pot sa fac o cerere in care sa mi se transmita pe ce se cheltuie acei bani?

Va multumesc
Asociatia nu impune taxe !
Sigur, daca dvs. nu stiti ce reprezinta acea cheltuiala repartizata tuturor proprietarilor, mai mult, poate niciun proprietar nu stie despre ce este vorba, puteti sa va adresati in scris la presedintele as. prop. sa va explice despre ce este vorba...
Am inteles, multumesc. Si daca raspunsul este ca acei bani sunt pentru un fond de cheltuieli neprevazute al blocului, are dreptul sa oblige plata in cazul acesta?
În lege există obligația de a institui fond de reparații și fond de rulment.
Probabil acea sumă este destinată fondului de reparații. Cât se strânge în fondul de reparații trebuie hotărât de adunarea generală a proprietarilor, nu se poate să vă ceară bani la nesfârșit fără să justifice nimic.