avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Riscuri oprire curent electric dupa ce a expirat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Riscuri oprire curent electric dupa ce a expirat contractul de chirie iar chiriasul refuza sa elibereze

Buna ziua, detin un apartament care este inchiriat cu contract inregistrat la anaf. Chiriasul nu numai ca nu a platit, dar refuza sa elibereze, desi contractul a expirat. Am demarat procesul de evacuare prin executor, dar dureaza destul de mult (intre 2 si 6 luni). Momentan iau in considerare oprirea curentului electric, pentru a accelera evacuarea dar si pentru a reduce cheltuielile. Imi puteti spune va rog daca exista vreo implicatie legala sau vreun risc in a ii opri curentul odata ce contractul de inchiriere a expirat ? Multumesc anticipat
Ultima modificare: Joi, 8 Februarie 2024
johnsnow2004, utilizator
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avand in vedere ca nic nu a platit chiria si nici nu mai este in termen contractul, fiind expirat, de ce nu poate detinatorul apartamentului sa cheme politia si sa il dea afara direct, fiind o ocupare abuziva de imobil, la care omul se va trezi si cu cheltuieli mari la utilitati...?
3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru ca politia nu se baga în treburi civile.
Chiar așa! La asta mă gândesc și eu...

andrey_f_c a scris:

Avand in vedere ca nic nu a platit chiria si nici nu mai este in termen contractul, fiind expirat, de ce nu poate detinatorul apartamentului sa cheme politia si sa il dea afara direct, fiind o ocupare abuziva de imobil, la care omul se va trezi si cu cheltuieli mari la utilitati...?

Serios...? De unde știți?

gi-jane2 a scris:

Pentru ca politia nu se baga în treburi civile.

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stiu, pt ca nu e treaba lor. Credeți ca il roagă pe chirias sa iasă sau ce credeți?

Alte discuții în legătură

Evacuare fortata a unor chiriasi, dupa expirarea contractului de inchiriere allyjana allyjana Bună ziua. Am nevoie urgenta de consiliere. Persoană în varstă, proprietar al unui apartament în alt oraş decat cel de domiciliu. Vă rog mult , care ... (vezi toată discuția)
Notificare evacuare imobil fotopoulus fotopoulus Buna ziua, contract de închiriere expirat de 9 luni, se locuiește și se plătește în continuare chirie proprietarului inclusiv pentru luna in curs, in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am inchiriat un imobil cu contract de inchiriere, ... Ion03 Ion03 Buna ziua! Am inchiriat un imobil cu contract de inchiriere, inregistrat la ANAF, fara notar si semnat de mine (proprietar) si chirias. Chiriasul a fost unul ... (vezi toată discuția)