Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Riscuri oprire curent electric dupa ce a expirat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Riscuri oprire curent electric dupa ce a expirat contractul de chirie iar chiriasul refuza sa elibereze

Buna ziua, detin un apartament care este inchiriat cu contract inregistrat la anaf. Chiriasul nu numai ca nu a platit, dar refuza sa elibereze, desi contractul a expirat. Am demarat procesul de evacuare prin executor, dar dureaza destul de mult (intre 2 si 6 luni). Momentan iau in considerare oprirea curentului electric, pentru a accelera evacuarea dar si pentru a reduce cheltuielile. Imi puteti spune va rog daca exista vreo implicatie legala sau vreun risc in a ii opri curentul odata ce contractul de inchiriere a expirat ? Multumesc anticipat
johnsnow2004, utilizator

TOTAL FOREST CONSULT SRL a scris:

Daca am ajuns să gândim în felul ăsta, înseamnă că e grav...
Înseamnă că ne-am pierdut de tot încrederea în autorități. Eu nu cred sub nici o formă că, din moment ce avem de a face cu cineva care ocupă în mod abuziv proprietatea altcuiva, devreme ce contractul de închiriere a expirat, și proprietarul poate dovedi asta cu înscrisuri, respectiv contractul expirat, apoi în mod cert are și niște mesaje scrise prin care i-a cerut în mod expres sa părăsească locuința, cu toate astea poliția nu poate interveni. Nu cred așa ceva.

Sunteti sau foarte tanar sau foarte naiv sau ambele daca va imaginati ca asa functioneaza politia in viata reala. In plus ati inteles complet gresit si competentele politiei daca credeti ca abia asteapta sa faca din oficiu incadrari juridice sau sa se implice in evacuarea unui chirias fara o hotarare judecatoreasca definitiva in acest sens. Mai cititi odata competentele Politiei si eventual intrebati si un practician in ale dreptului. O sa fiti surprins de ceea ce veti afla.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

Adresati-va instantei de judecata, in vederea evacuarii chiriasului rau platnic.

Puteti uza de procedura urgenta,cu notificare prealabila.

Numai in baza unei hotarari va putea fi initiata evacuarea.