Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am inchiriat un imobil cu contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am inchiriat un imobil cu contract de inchiriere, ...

Buna ziua! Am inchiriat un imobil cu contract de inchiriere, inregistrat la ANAF, fara notar si semnat de mine (proprietar) si chirias. Chiriasul a fost unul rau platnic. Si acum am preavize de deconectare de la utilitati si chirii restante neachitate. Acum s-a terminat perioada contractuala. Chiriasul nu vrea sa elibereze imobilul. Eu vreau sa recuperez imobilul si cheile. Cum trebuie sa procedez? Cat poate dura si la ce suma se ridica costurile evacuarii chiriasului? Am citit mai multe surse, dar informatia e contradictorie. Unii spun ca dureaza luni sau chair ani, altii spun ca contractul inregistrat la ANAF e executoriu si evacuarea se face cu executor judecatoresc in 5 zile. Multumesc in avans pt ajutor.
În privința obligației de restituire a bunului dat în locațiune, contractul încheiat pe perioadă determinată prin înscris sub semnătură privată și înregistrat la organul fiscal competent, în condițiile legii, este titlu executoriu la expirarea termenului. La împlinirea termenului de preaviz, obligația de restituire a bunului devine exigibilă, iar contractul de locațiune în condițiile legii, titlu executoriu cu privire la această obligație. Deci, la executor cu el.
Pentru restul pagubelor, mergeti in instanta.