Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pentru dividendele obtinute din activitatea SRL ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pentru dividendele obtinute din activitatea SRL trebuie declaratie unica?

Buna ziua
Pentru dividendele obtinute din activitatea SRL trebuie depusa declaratia unica si platite taxe conform acesteia ? Multumesc
george-neagu, moderator
Impozitul pe venitul din dividende se oprește, se declara si se plătește de catre firma. Dumneavoastră încasați venitul net.
Pentru acest venit net din dividende, dacă depășește plafonul celor 6 sau 12 salarii, veți depune declaratia unica și veți plăti doar contribuție la sănătate.