Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata concediului prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata concediului prenatal

Buna ziua am si eu o mare nelamurire si sper sa ma ajutati.
Am intrat in concediu prenatal incepand cu data de 01.02.2010 si astazi 02.02.2010 i l-am dus angajatorului.Eu pe ultimele 6 luni am salariul brut August ,Septembrie,Octombrie - 1400 Ron iar Noiembrie ,Decembrie,Ianuarie, 1100 Ron. Ma puteti ajuta sa imi spuneti cat ar trebui sa iau pe concediul prenatal ? va multumesc
Buna ziua,
se ia ca si baza de calcul: venitul total brut ( nu salariul de baza) adica salariul pentru ore lucrate+prime sau bonusuri+ore suplim etc ( daca a fost cazul).
Se aduna venitul total de pe ultimele 6 luni si se imparte la numarul de zile lucratoare ale lunii ( cat a-ti lucrat d.voastra.) Nu se iau in calcul zilele libere neplatite.
Si..continuarea:) suma obtinuta se inmulteste cu nr de zile de concediu medical, se inmulteste cu 85%. Din acest concediu medical se "trage" doar CAS ( raportat la minimul pe economie). (de exemplu, daca suma finala este de 1200, se scade doar 63 lei CAS.)
Adica daca totalul este pe ultimele 6 luni este de 7500 Ron ? orele lucrate cum se calculeaza din ultimele 6 luni ?
6 luni ar insemna 108 zile lucrate ?
Adica 7500 impartit la 108 inmultit cu 28 zile concediul pe luna aceasta prenatal ,inmultit cu 85% - Cas? Mie suma mi-a iesit 1653 fara cei pentru CAS ? Am calculat bine ? multumesc si scuze pentru atata deranj dar as vrea sa stiu sigur sa nu imi faca vro figura angajatorul