Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Banca nu acorda credit pentru apartament mostenit?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Banca nu acorda credit pentru apartament mostenit?

Buna ziua!
Am gasit sa cumpar un apartament, care este dobandit prin mostenire: mama si trei copii majori.
Am fost la banca pentru accesarea unui credit ipotecar, dar, cand le-am spus despre ce este vorba, au spus ca nu acorda credite in cazul mostenirilor, pentru ca nu exista certitudinea ca nu poate aparea in timp un alt mostenitor, sa aiba pretentii.
Este asa de riscant sa cumperi un apartament dobandit prin mostenire? De principiu se feresc bancile sa acorde credite in acest caz sau am nimerit eu neinspirat?
Multumesc!
mergeti la alta banca
Fiecare bancă are propria politică de creditare și aversiune la risc.
Este adevărat că imobilele care au mulți moștenitori, reprezintă un grad mai mare de risc atât pentru creditor (bancă), cât și pentru cumpărător.

Mergeți și întrebați pe la toate băncile, poate găsiți una care acceptă un risc mai ridicat.
Dapix, utilizator
Pai pe principiul asta nu s-ar mai dezbate succesiunile, iar certificatul de moștenitor nu ar avea nicio valoare.
De unde știm ca un copil e doar un copil, ca 4 copii sunt doar 4 și nu sunt 6 și tot asa.
Încercați la alta banca.
Multumesc pentru raspunsuri!