avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Banca nu acorda credit pentru apartament mostenit?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Banca nu acorda credit pentru apartament mostenit?

Buna ziua!
Am gasit sa cumpar un apartament, care este dobandit prin mostenire: mama si trei copii majori.
Am fost la banca pentru accesarea unui credit ipotecar, dar, cand le-am spus despre ce este vorba, au spus ca nu acorda credite in cazul mostenirilor, pentru ca nu exista certitudinea ca nu poate aparea in timp un alt mostenitor, sa aiba pretentii.
Este asa de riscant sa cumperi un apartament dobandit prin mostenire? De principiu se feresc bancile sa acorde credite in acest caz sau am nimerit eu neinspirat?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Iag Iag , utilizator 17:05, 12 Februarie 2024
mergeti la alta banca
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiecare bancă are propria politică de creditare și aversiune la risc.
Este adevărat că imobilele care au mulți moștenitori, reprezintă un grad mai mare de risc atât pentru creditor (bancă), cât și pentru cumpărător.

Mergeți și întrebați pe la toate băncile, poate găsiți una care acceptă un risc mai ridicat.
Ultima modificare: Luni, 12 Februarie 2024
Dapix, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai pe principiul asta nu s-ar mai dezbate succesiunile, iar certificatul de moștenitor nu ar avea nicio valoare.
De unde știm ca un copil e doar un copil, ca 4 copii sunt doar 4 și nu sunt 6 și tot asa.
Încercați la alta banca.
Multumesc pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parintii pot face un act prin care copilului sa aibe drept de mostenire decat dupa moartea ambilor parinti? laura_gg laura_gg Sot si sotie detin un apartament. Deoarece copilul nu este un model ar dori sa-i lase mostenire acest apartament numai dupa ce nu va mai fi nici unul in ... (vezi toată discuția)
Succesiune credit ipotecar RazvanStanica RazvanStanica O zi buna tuturor celor ce citesc acest mesaj. Sora mea a decedat acum 10 zile si am impresia ca ne gasim intr-o situatie destul de complicata, asa ca as ... (vezi toată discuția)
Act de donatie mss_ramona mss_ramona Buna seara, Sotul meu are un apartament dobandit prin act de donatie. Avem o familie care doreste sa-l achizitioneze prin banca prin programul prima ... (vezi toată discuția)